Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

As vrea sa il invat sa doarma singur...cum reusiti.

In jos 
AutorMesaj
mihaela

Data de inscriere : 14/08/2010

MesajSubiect: As vrea sa il invat sa doarma singur...cum reusiti.   Mar 31 Aug 2010 - 8:58

Cum reusiti sa-i culcati pe copii?
As vrea sa-l invat pe Teo sa doarma singur si nu stiu cum sa-l pacalesc....are cineva vreo idee?
Eu in continuare il adorm leganat pe picioare, iar daca se intampla sa se trezeasca peste noapte plange pana il pun pe picioare, uneori ma ajuta leganandu-se singur.....
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: As vrea sa il invat sa doarma singur...cum reusiti.   Mier 1 Sept 2010 - 6:51

BUNA mihaela ! ce sa spun si la noi e cam aceeasi poveste nu adoarme decat leganat pe picioare si in caz ca se trezeste noaptea nu adoarme decat daca il pun din nou pe picioare 🇳🇴 . E cumplit pentru mine ca sunt si insarcinata in 4 luni si imi e destul de greu daca nu e taica-su acasa ca in felul asta ma mai ajuta si el ; insa cu toate astea am recurs la o metoda si aceea: il las pana se culca singur chiar daca m-ai plange uneori pt ca am observat ca atunci cand e prea obosit adoarme singur fara sa scoata un sunet inainte si m-am gandit ca poate functiona mereu ; dar m-am inselat! :( pentru ca are momente cand se freaca la nas de somn pana ai da sangele si atunci nu vreau sa risc sa se mai intample cine stie ce minunatie de care pe urma sa regret 🇳🇴 ! Dar tu incearca asta ,poate in felul asta il vei dezvata de leganatul pe picioare si pana la urma va fii nevoie sa adoarma singur ca presupun ca e maricel si va fii un chin pentru tine pe viitor. va pup si va urez multa sanatate!
Sus In jos
mihaela

MesajSubiect: Re: As vrea sa il invat sa doarma singur...cum reusiti.   Mier 1 Sept 2010 - 9:58

Multumesc Adriana ptr sfat, o sa incerc , nu stiu ce o sa iasa.....am incercat odata sa-l las pana adoarme singur si dupa 12 noaptea a inceput sa planga si sa loveasca cu capul de pat. Acum Teo are 3 ani , am ajuns cu intelegerea undeva la 40%, trebuie sa ma pregatesc moral ptr multe nopti de plans.
Mai astept sfaturi...idei....
Sus In jos
angela

Data de inscriere : 01/08/2010

MesajSubiect: Re: As vrea sa il invat sa doarma singur...cum reusiti.   Mier 1 Sept 2010 - 11:07

scoate-i somnul de la amiaz
astfel va fii obosit
Sus In jos
ani

Data nasterii : 28/02/1981
Varsta : 37
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: As vrea sa il invat sa doarma singur...cum reusiti.   Mier 1 Sept 2010 - 21:35

Inteleg ca leganatul pe picioare e principala problema.Gabi al meu pana anul trecut habar-avea de leganat,anul trecut eu lucram aproape toata ziua si el ramanea cu sora mea care la invatat pe picioare.Apoi eu am ramas acasa si chiar am avut un soc cand il puneam la pranz in pat si el imi batea perna cu o mana si se punea cu capul pe picioare cantand '''aaa....aaaa''.Am tras o perioada cu el dar in principiu eu ma asez langa el si in functie de starea lui ori vorbesc in soapta cu el ori il mangai pe frunte pana adoarme.Taica-su are metoda lui ii maseaza degetele de la picioare sau se intoarce cu spatele la el,cert e ca noi stam langa el pana adoarme.
Sus In jos
anasperanta
Admin

Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 44

MesajSubiect: Re: As vrea sa il invat sa doarma singur...cum reusiti.   Vin 3 Sept 2010 - 10:09

pe crina nu a interesat-o laganatul...in schimb ma obosea tare la culcare ptr ca adormea greu si ma tinea fortat numai cu fata spre ea si cu mana pe ea...nu aveam voie sa ma intorc si pe partea cealalta,iar cand ma intorceam caci nu mai rezistam,ma tinea cu mana sucita sa stau cu mana pe ea...
acum dupa atatia ani... pot sa spun ca tot cam la fel ii obiceiul,dar e totusi mai usor mai are nopti cand adoarme rapid si nu mai simt ca mi-e greu si mie...
cu fata spre ea nu ma mai forteaza sa stau ,dar cu mainile mele tot are o problema...poate intr-o zi va uita si de acest obicei.

Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: As vrea sa il invat sa doarma singur...cum reusiti.   Vin 17 Sept 2010 - 0:34

Ati incercat sa le spuneti povesti in soapta sau sa le cantati incetisor (daca le place !)?
Ati incercat sa le dati ceva seara ininte de culcare? Un ceai de sunatoare, sau valeriana, sau altceva sedativ?

Ati incercat sa le dati RISPEN?
Ii duceti la impartasanie saptamanal?
II miruiti seara la culcare pe cap , maini, picioare??

Ati incercat sa va linistiti voi inainte de "procedura" de culcare?
SA nu le dati sa manance seara dupa 7!
Incercati sa doarma singuri treptat.....stati linga ei pina adorm, povestindu-le ceva placut si inceeeeeeeeet, in soapta...pina aproape va prinde somnul pe voi :)

Nu stiu ce as mai putea sa va spun....... :shock:
In tot cazul daca plange noaptea si vrea la dvs. in pat primitii si linistitii, dar a doua zi o luati de capat - SINGUR in PAT!
si incet poate ajung sa doarma toata noaptea!

EU ii dadeam seara la culcare lui Andrei - CAMOMMILA Ch 9, il linistea !
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: As vrea sa il invat sa doarma singur...cum reusiti.   Vin 17 Sept 2010 - 0:36

DATI-LE Zinc si Magneziu - linisteste sistemul nervos!
SI cu Andrei am avut vesnic probleme de somn....in acest an la 10 ani am reusit sa-l facem sa doarma singur !!

Succes sa aveti
Sus In jos
mihaela

MesajSubiect: Re: As vrea sa il invat sa doarma singur...cum reusiti.   Dum 19 Sept 2010 - 1:32

La copilul meu nimic nu merge cu vorba buna, totul se face mai mult fortat , sunt putine lucruri pe care am reusit efectiv sa-l pacalesc.De miruit il miruiesc doar pe cap , n-am stiut ca trebuie si pe maini si pe picioare.Am inceput sa-i dau cate putin ceai de sunatoare, iar de impartasit , parintele meu duhovnic nu mi-a dat binecuvantare decat o data la 40 de zile si am preferat sa-l ascult, stie mai bine , imi cunoaste foarte bine familia.De mancat ii dau ultima masa la 8, ptr ca altfel am surpriza sa se trezeasca peste noapte si plange pana ii dau ceva de mancare.Iar de dormit singur, nu pot, am incercat , plange si tremura, ii este frica, se sperie foarte usor din orice lucru marunt. De cateva zile pregatesc impreuna cu el toate paturile si-i arat cum se aseaza fiecare la somnic, singuri,se uita putin , reusesc ptr cateva minute sa-l las linistit in pat ...dar nu ptr mult timp...de spus povesti sau cantat nici nu se pune inca problema , cum ma aude incepe sa tipe....va multumesc ptr sfaturi, am sa-i repet si aratat cum trebuie sa doarma in fiecare seara cu speranta ca intr-o zi v-a dormi singurel....totusi nu vreau sa-l fac sa planga la infinit...
Sus In jos
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Varsta : 48
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: As vrea sa il invat sa doarma singur...cum reusiti.   Dum 19 Sept 2010 - 2:07

Mihaela, incearca sa-i dai magneziu , face minuni , regleaza somnul si-l linisteste . Vorbeste cu un medic si intreaba cat si cum , eu ii dau Andreei cam 10-15 zile pe luna magneziu , asta in fiecare luna . Deficitul de magneziu poate declansa frici , insomnie, agitatie...Si mai incearca tei argintiu , sub forma de picaturi .
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
mihaela

MesajSubiect: Re: As vrea sa il invat sa doarma singur...cum reusiti.   Dum 19 Sept 2010 - 7:58

Multumesc mult Gabi, am sa vorbesc cu d-na doctor sa vad in ce cantitate pot sa-i dau magneziu....
Sus In jos
anasperanta
Admin

MesajSubiect: Re: As vrea sa il invat sa doarma singur...cum reusiti.   Lun 20 Sept 2010 - 1:19

intrebarea la acest topic eu nu prea am inteles sa doarma singur in pat ? sau sa doarma singur fara nici un efort din partea parintilor, dormind totusi unul dintre parinti in acelasi pat cu copilul?....ptr ca eu am inteles intrebarea cum sa il dezvatam pe copil de anumite obiceiuri si de agitatii dependente de parinti...desi cred ca crina mea nu va dormi niciodata singura in pat,in primul rand trebuie dusa noaptea la baie...

mihaela

MesajSubiect: Re: As vrea sa il invat sa doarma singur...cum reusiti.   Mier 22 Sept 2010 - 3:24

Daca te-am suparat , imi pare rau, imi trebuia doar cateva informatii la cum sa-l fac pe Teo sa doarma NELEGANAT , chiar daca sunt langa el si dorm cu el , ptr ca peste noapte se trezeste si vrea sa faca pisu.....as vrea sa-i gasesc ceva care sa-l determine sa adoarma singur.....
Sus In jos
anasperanta
Admin

MesajSubiect: Re: As vrea sa il invat sa doarma singur...cum reusiti.   Mier 22 Sept 2010 - 4:13

aaa...acum mihaela am inteles ca te-am suparat...
vezi tu cand scriem de multe ori se intelege altceva...eu pur si simplu am intrebat cum e intrebarea,pe ce latura trebuie sa dau raspuns exact,chiar vroiam raspuns ca nu am inteles,nu trebuie sa te superi,prin scris se intelege ca as fii suparata, draga mea tu nu ai gresit cu nimic...poate ca eu m-am exprimat gresit, dar nu cu rautate sau ignoranta...nu fi suparta imi cer iertare.

anasperanta
Admin

MesajSubiect: Re: As vrea sa il invat sa doarma singur...cum reusiti.   Mier 22 Sept 2010 - 5:23

am inteles mihaela ...si pana la urma si eu am inteles ca am inteles coret... :bounce:

mihaela

MesajSubiect: Re: As vrea sa il invat sa doarma singur...cum reusiti.   Mier 22 Sept 2010 - 10:40

speranta a scris:
am inteles mihaela ...si pana la urma si eu am inteles ca am inteles coret... :bounce:
Sus In jos
ani

Data nasterii : 28/02/1981
Varsta : 37
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: As vrea sa il invat sa doarma singur...cum reusiti.   Dum 5 Dec 2010 - 23:57

Eu am reusit sa-l dezvat definitiv de leganat pe Gabi.Putin cate...putin...Il leganam azi....maine ma faceam ca uit sau ca am treaba....mai ''ignoram''....incet,incet a uitat.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: As vrea sa il invat sa doarma singur...cum reusiti.   

Sus In jos

As vrea sa il invat sa doarma singur...cum reusiti.
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Jurnalul copilului meu. :: Intrebari necesare pentru copil.-
Mergi direct la: