Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Unde sa duc sa se joace?

In jos 
AutorMesaj
beddyz22

Data nasterii : 08/10/1984
Data de inscriere : 03/04/2012
Varsta : 33
Localizare : Oradea

MesajSubiect: Unde sa duc sa se joace?   Sam 21 Sept 2013 - 5:14

Buna.
Am o problema de cateva saptamani tot caut un loc(un gradi)unde sa duc pe Rafael sa joace cu copii de varsta lui.Este important sa vedem cum se compoarte intre copii de varsta lui.
Suntem din Oradea am inscris in iunie in gradi normal cu shadow,dar acum inainte sa inceapa gradinita si am spus ca atunci el merge doar pt o ora cu terapeuta,am observat ca nu prea covine la doamna educatoare si am hotarat ca mai bine lasam si cautam alt gardi anul viitor.El si asa este inca mic 2 ani si 9 luni are deci nu-i urgent.
Ieri am mers cu el la gradinita Szent Terez unde ste grupa cu copii cu autism,sindrom down,problema este ca fiul meu imita de la copii.Daca un copilas fugea, apuca si el,daca celalat flutura facea si el.Abia ca am scapat de aceste comportamente si nu vreau sa avem parte iar de ele.
Rafael a scapat de autostimulari,a devenit verbal si ar fi ideal sa fie intre copii sa imite pe ele,sau sa gasesc copii de varsta lui cu care sa joace in timpul terapiei dar in familie sunt doar copii de 8 si 10 ani.
Daca cumva cineva stie aici in Oradea un loc va rog sa-mi scrieti.
Din cate stiu la voi la asociatie tot copii mai mari sunt?
Sus In jos
anasperanta
Admin

Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 44

MesajSubiect: Re: Unde sa duc sa se joace?   Sam 21 Sept 2013 - 7:48

Eu nu sunt din oradea ,dar ideal ptr copii, e in parc...pe timp de iarna nu prea e unde sa mergi ,decat in colectvitate la scoala,gradinita...sau in casa la diferiti prieteni cu copii mici ,eu nu mi-am permis sa merg pe la prieteni ,decat in mediul familial, la verisori etc.
cei care au copii fara probleme nu prea le convine sa fie copilul lor alaturi de un copil cu autism...iar cand cresc ma mari, copii stiu de problema lor si se feresc...
asa ca greu acceptam noi ,greu ne accepta si ei...
comportamentele care sunt copiate de la copii cu autism trec mai usor ,ptr ca e doar o imitatie ,e ca o joaca...comportamentele neacdevate ,care nu sunt imitate si sunt din propria initiativa, trec mai greu...iti scru din experienta prin care am trecut noi.
sper sa primesti raspuns de la mamicile din oradea...Doamne ajuta!

camel

Data de inscriere : 31/07/2010

MesajSubiect: Re: Unde sa duc sa se joace?   Sam 21 Sept 2013 - 13:05

eu ti-am zis sa te inscrii in asociatie si sa vii cel putin la orele de sport-joaca ce le facem tot a doua zi de joi, in grupul unde sunt Tudor si Antonia....de asta pot sigur sa iti spun ca se face si ca vei fi multumita, caci lucram si pe imitare si pe miscare, dar si pe comportament, interactiune....si probabil cat de curand vor reincepe si alte activitati in asociatie, mai ales art terapie, unde poti sa-l duci cu copiii mai mici
noi acasa facem joc cu grup de copii din vecini, in fiecare vineri....cauta-ti si tu copii in jur de varsta apropiata cu copilul tau si organizeaza jocuri la tine acasa
in oras noi ii ducem la spatii de joaca, parcuri, dar nu mereu gasim copii cu care sa interactioneze

Data nasterii : 08/10/1984
Data de inscriere : 03/04/2012
Varsta : 33
Localizare : Oradea

MesajSubiect: Re: Unde sa duc sa se joace?   Sam 21 Sept 2013 - 23:02

Mersi frumos,am sa ma duc sapt. viitoare la asociatie si ne inscriem.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Unde sa duc sa se joace?   

Sus In jos

Unde sa duc sa se joace?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Jurnalul copilului meu. :: Intrebari necesare pentru copil.-
Mergi direct la: