Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

cum e mai bine? sa mentionez despre problemele lui?

In jos 
AutorMesaj
beograd

Data de inscriere : 10/10/2012

MesajSubiect: cum e mai bine? sa mentionez despre problemele lui?   Mier 10 Oct 2012 - 3:01

buna, am un baietel de aproape 3 ani cu...presupunem noi Asperger, desi nu am primit un diagnostic concret de la nicunul din cele 3 centre de evaluiare la care l-am dus de la varsta de 2 ani (am primit evaluari de elemente pervazive de comportament si Autism de grad inalt functional), nu urmam niciun program oficial de recuperare pentru ca nu avem centre si oameni pregatiti in oras... E inscris in grupa mica la gradinita de stat. as dori si eu sa va intreb ceva. cum e mai bine? sa mentionez despre problemele lui la educatoare sau nu? el face deja contact vizual, interactioneaza sporadic cu ceilalti copii, se cere la toaleta, vorbeste echolalia, invata cantece si poezii pe dinafara aproape la prima auditie si le repeta aproape incontinuu, insa nu raspunde la intrebari sau cand este chemat si nu executa comenzi decat cateodata. noi ne-am ferit sa spunem pana acum de problemele lui in public, deoarece trece drept "rasfatat", "neatent" si "in lumea lui" pentru ochiul neavizat. rog mamicile care au trecut deja prin asta sa ma ajute si pe mine cu sfaturi si idei, multumesc.

Love is the key!
Sus In jos
anasperanta
Admin

Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 44

MesajSubiect: Re: cum e mai bine? sa mentionez despre problemele lui?   Mier 10 Oct 2012 - 7:30

inca e prea devreme sa puteti stii in ce faza de autism e...din descriere poate sa fie undeva la "mediu", mai poate fi intr-adevar "inalt functional"..iar aspenger e prea devreme sa ne pronuntam desi are toate sansele...spun asta doar din ceea ce am citit din descrierea ta, o mica parere a mea.
copilul are 3 ani..eu zic parerea mea (sper sa fie si alte pareri, iar apoi tu alegi) sa lasi primul an de gradinita fara sa le spui de diagnostic..e posibil ca pana la 4 ani el sa se adapteze mai rapid in caz de are aspenger si sa evolueze bine (micile ciudatenii sa le pastrati in familie)...apoi in al doiea an de gradi daca nu face progres ptr ca e marginalizat, vorbesti cu educatoare sa il ia mai aproape, sa il introduca mai mult in activitati, caci e nevoie mai speciala...de abia sunteti la inceput de an de gradi; urmareste cu atentie o perioada si daca vezi ca copilul este lasat singur in legea lui vorbesti cu educatoarea..
in momentul in care ii spui educatorului despre diagnostic e posibil sa isi faca planuri sa va sugereze pe viitor o gradinita speciala...eu zic sa lasi educatoarea sa se ataseze de copil fara sa stie deocamdata ce are...

elee

Data nasterii : 12/03/1977
Data de inscriere : 15/09/2010
Varsta : 41

MesajSubiect: Re: cum e mai bine? sa mentionez despre problemele lui?   Mier 10 Oct 2012 - 21:25

Eu sunt de parere sa nu spui nimic, cand sunt mici copiii au multe ciudatenii, daca i se pune eticheta de la inceput asa va ramane, copilul tau e mic, vei vedea ca se va schimba foarte mult in timp. Discuta cu educatoarea sa iti spuna ce comportamente deranjeaza cel mai tare, apoi voi acasa faceti un sistem de recompense (al meu e mare si stie ca daca e cuminte la scoala, daca face ce zice doamna in we merge la pescuit sau primeste o undita/mulineta noua, voi ve pliati pe ce ii place copilului, intotdeauna sa existe recompensa), il laudati, il aplaudati. Citeste pe la jurnale sa vezi ce au avut si altii de patimit cu gradinitele, intotdeauna sa fii "atenta" cu doamna (imi pare rau ca asta e sfatul meu, dar altfel nu prea se poate) . Daca spui de la inceput risti sa fie marginalizat, astepta sa vezi evolutia copilului, problemele care apar pe parcurs si intotdeauna sa ii iei apararea copilului.
Sus In jos
monica1968

Data de inscriere : 05/10/2011
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: cum e mai bine? sa mentionez despre problemele lui?   Mier 10 Oct 2012 - 22:00

Eu am intimpinat greutati cu inscrierea la gradinita de stat. Le-am spus ca are nevoie de insotitor si acum, au acceptat insotitorul pt ca ele singure nu fac fata si apoi copilul nu are nici un beneficiu in a ramine singur. El face ceea ce stie el si nu trebuie lasat asa. Dc gasesti pe cineva (terapeut in formare) sa il insoteasca ar fi foarte bine. Trebuie sustinut prin terapie si asta il va recupera.
Sus In jos
nico_g

Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 46

MesajSubiect: Re: cum e mai bine? sa mentionez despre problemele lui?   Mier 10 Oct 2012 - 22:35

Aşa cred şi eu. Fii atentă la copil în permanenţă să poţi observa dacă apare ceva în neregulă, dacă refuză să mai meargă, dacă se schimba spre rău interacţiunea cu ceilalţi copii (îl urmăreşti în parc, acasă, dacă şi cum se joacă cu alţi copii), dacă i se modifică comportamnetul etc. În paralel, "evaluează" şi educatoarea că, dacă observi că e "luminată" la minte şi dispusă la "provocări" profesionale, poţi, în timp, să îi spui mai multe despre copil şi să devină - aşa cum e ideal - partener în echipa de terapie, pentru a generaliza la grădiniţă ce faci acasă, respectând aceleaşi reguli faţă de copil, ca voi, cei de acasă. Nu te grăbi! Poţi avea surpriza plăcută ca să nu mai fie nevoie nevoie de nicio explicaţie şi copilul să se integreze suficient încât să nu iasă în evidenţă cu ceva. Nu ştii potenţialul lui!!!!
Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: cum e mai bine? sa mentionez despre problemele lui?   Mier 10 Oct 2012 - 22:53

sunt curioasa care e diagnosticul pus de medic? ce tratament urmezi ( medicamentos, biomedical?)
Sus In jos
beograd

MesajSubiect: Re: cum e mai bine? sa mentionez despre problemele lui?   Joi 11 Oct 2012 - 3:45

va multumesc foarte frumos pentru sfaturi si idei, sunteti de milioane si ma bucur ca v-am gasit. personal mi-a fost extrem de greu cu micutul, mai ales fiindca familia a refuzat complet sa creada ca e ceva in neregula cu el, eu mi-am dat seama de niste lucruri pe la varsta de un an si jumatate. inca si acum familia crede cu desavarsire ca se va adapta complet la sistemul de invatamant din Romania. personal am mici dubii, cred si eu ca el este undeva la mijloc, nu de Asperger, dovada fiind ca are o inteligenta destul de buna si cu toate acestea ii este foarte greu sa inteleaga mersul anumitor lucruri. retine daca este atent absolut orice spre exemplu stie (le si spune) toate siglele masinilor pentru ca este pasionat de masini, stie toate culorile, foarte multe forme geometrice, numara pana la 10 etc

cu toate acestea nu intelege de ce trebuie sa se spele pe maini, nu stie sa scuipe apa la spalatul pe dinti, nu intelege ce este comestibil si ce nu, are anumite momente de autostimulare (da din maini si se invarte, maraie), de care nu pot sa scap nicicum, etc

ultimul diagnostic primit a fost "elemente pervazive de comportament", toata lumea ne asigura ca isi va reveni pana la varsta de scoala, dar noi abia daca am stiut de unde sa o apucam, ne-am informat doar de pe internet. am observat incet incet la ce raspunde si am continuat un fel de terapie Son-rise adaptata fiindca este extrem de lipicios si iubitor. asa a cucerit si educatoarele la gradinita, parerea mea este ca educatoarele sunt detul de destupate la minte si foarte permisive, am intrat intr-o grupa foarte buna din acest punct de vedere. se ocupa foarte bine de ei si sunt topite dupa el, doar ca m-au intrebat deja daca este ceva in neregula cu auzul lui
Sus In jos
Lili

Data nasterii : 27/05/1980
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 38
Localizare : Suceava

MesajSubiect: Re: cum e mai bine? sa mentionez despre problemele lui?   Joi 11 Oct 2012 - 3:53

am participat si eu la singurul curs organizat in zona mea cu titlul Integrarea copiilor cu autism in scoala de masa.Eram singurul parinte alaturi de 40 de educatori.Inainte de curs spuneau ca locul acestor copii nu e alaturi de cei normali,ca nu se vor integra niciodata...etc.Formatoarea insa a reusit sa ii sensibilizeze si sa le demontreze ca pot si merita sa ii ajute .Marea lor nemultumire era tocmai ca majoritatea parintilor nu vorbesc despre posibilele probleme ale copilului.Intre parinte si educator trebuie sa fie o relatie deschisa,daca nu vorbesti cu educatorul ar putea fi neglijat,marginalizat .Parerea mea....
Sus In jos
beograd

MesajSubiect: Re: cum e mai bine? sa mentionez despre problemele lui?   Joi 11 Oct 2012 - 4:12

tratament medicamentos nu i-am dat, am inteles ca exista niste injectii care ajuta la refacerea legaturilor din creier, nu le retin numele, insa mie mi-e frica sa fac experimente de acest gen pe copil. i-am dat sirop de vitamine si acum ii dam niste Siliceea (bobite homeopate).

anasperanta si elee, multumesc, sunt momentan de aceeasi parere, sa mai astept sa vad ce zic ele. deocamdata le-am spus ca am facut testul de auz computerizat si aude foarte bine, insa daca e concentrat la ceva nu raspunde sau nu raspunde imediat.

despre insotitori si terapeuti, e extrem de greu la noi in oras. e un oras mic, nu avem oameni pregatiti, as vrea sa fac eu un curs sau mai multe (chiar si in strainatate) ca sa pot sa il ajut pe mai departe fiindca momentan nu mai stiu cum sa il fac sa avanseze, suntem la o faza de stagnare de vreo o luna fiindca nu stiu cum sa il mai invat. nu reactioneaza in niciun fel la recompense fiindca e obisnuit sa primeasca totul, dar multumesc de sfat...voi incerca sa incropesc cate ceva.

monica1968, intr-adevar nu trebuie lasat sa faca ce vrea el la gradinita fiindca sunt convinsa ca doar se va autistimula, dar din cate observ este atent la ce se face la clasa fiindca imi vine acasa cu exercitii fizice (pe care le fac ei dimineata) si cu cantecele pe care le repeta cand are chef prin casa. ii place foarte mult, merge cu zambetul pe buze dimineata

daca ar sti sa imi raspunda lmacar la cate o intrebare...as sti si eu mai multe, aceste lucruri sunt doar cele ce le-am obervat eu ...asta cred ca ne dorim oricare dintre noi
Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: cum e mai bine? sa mentionez despre problemele lui?   Joi 11 Oct 2012 - 5:06

dc vrei iti trimit cartea despre terapia ABA - lasa-mi adresa de mail am mai dat-o pina acum la multe mamici de pe aici.
Iti recomand sa apelezi la un terapeut ABA dintr-o localitate apropiata, nu stiu de unde esti
homeopatie facem si noi - vezi dr Naghiu sau Soescu din Constanta - noi luam foarte multe remedii zilnic si am facut o tura de detoxifieri de vaccinuri- habar n-am daca il ajuta sau nu insa am urmat si tratamanet biomedical permanent si in paralelcu homeopatia, cu tonotil, ulei din ficat de cod si vitamine B12 in ture. este tratamentul standard dat de medicii pshiliatri (l-am verificat la mai multi medici din Buc.) si n-are ce sa ii faca rau, cel mult poate sa nu suporte tonotilul (pe unii ii agita).
De curand am introdus vitamina C in forma activa si am remarcat un plus pe vorbire.
Stimularea zilnica prin terapie este esentiala in creearea unor noi sinapse in creier.
Sus In jos
beograd

MesajSubiect: Re: cum e mai bine? sa mentionez despre problemele lui?   Joi 11 Oct 2012 - 22:57

monica1968, multumesc, am o carte despre ABA, din pacate nu se prea aplica la micutul meu. El invata altfel. As fi interesata de cursuri live sau video, de terapii alternative (de ex. Sun-Rise) dar de multe ori nu inteleg cum se aplica metodele, mai ales acum cand copilul s-a deschis. Bunica lui se descurca de minune cu stimularea si l-a ajutat foarte mult (este profesoara in pensie), momentan e ok asa, nici nu am idee unde as putea gasi terapeut. Doar ca suntem interesate sa mai facem cursuri.

Am luat si Tonotil, ulei de ficat de cod, am incercat si regim alimentar...se pare ca nu il ajuta nici una, (il agita, nu mai doarme noaptea, ii strica tranzitul intestinal) cel mai bine se dezvolta daca ii dam doar vitamine si homeopate. Sunt taman din capatul celalalt al tarii fatza de Constanta, avem un homeopat foarte bun in oras si am sa il intreb despre detoxifiere de vaccinuri. Cum este Vitamina C in forma activa? Nu am auzit despre ea.
Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: cum e mai bine? sa mentionez despre problemele lui?   Joi 11 Oct 2012 - 23:14

se cheama ascorbyl palmitate. aici pe forum angela a scris despre un produs de la noi aparut acum. eu l-am comandat din afara.c
Sus In jos
anasperanta
Admin

Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 44

MesajSubiect: Re: cum e mai bine? sa mentionez despre problemele lui?   Joi 11 Oct 2012 - 23:18

beograd a scris:
tratament medicamentos nu i-am dat, am inteles ca exista niste injectii care ajuta la refacerea legaturilor din creier, nu le retin numele, insa mie mi-e frica sa fac experimente de acest gen pe copil. i-am dat sirop de vitamine si acum ii dam niste Siliceea (bobite homeopate).

injectiile cred ca se numesc "cerebrolysim"..am facut fetite mele la varsta de 3 ani ...dar agita puternic,i-am facut timp de o luna i-am zis doctoritei de starea de agitatie ca e puternica si mi-a zis sa ii fac in continuare...am luat decizia sa renunt.

angela

Data de inscriere : 01/08/2010

MesajSubiect: Re: cum e mai bine? sa mentionez despre problemele lui?   Dum 14 Oct 2012 - 0:41

monica1968 a scris:
se cheama ascorbyl palmitate. aici pe forum angela a scris despre un produs de la noi aparut acum. eu l-am comandat din afara.c
SI EU IL AM DIN CANADA , NICIDECUM DE LA NOI DIN TARA
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: cum e mai bine? sa mentionez despre problemele lui?   

Sus In jos

cum e mai bine? sa mentionez despre problemele lui?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Jurnalul copilului meu. :: Intrebari necesare pentru copil.-
Mergi direct la: