Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

O noua stereotipie...cum o pot diminua?

In jos 
AutorMesaj
alessya

Data nasterii : 19/05/1986
Data de inscriere : 23/10/2011
Varsta : 32
Localizare : Ploiesti

MesajSubiect: O noua stereotipie...cum o pot diminua?   Mier 4 Ian 2012 - 16:15

Buna fetelor
Am o noua problema si nu stiu cum sa o rezolv. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. DE 2 zile Alex are inca o fixatie. Arunca jucariile mici (gen lego, piesele foarte mici de puzzle..) le aduna, le pune in cutie si apoi o rastoarna. Ieri l-am lasat sa vad ce face, va spun sincer ca 2 ore nu s-a miscat din locul respectiv numai asta a facut. Cand am incercat sa ii distrag atentia si sa le ascund a devenit agitat si au aparut crizele de isterie dar si propozitia " tata da kiki"(asa le numeste) le cere ( rar cere ceva de buna voie).Nu stiu ce sa fac, ma tem ca nu o sa mai ceara sau sa repete cuvintele , ca o forma de protest,daca nu ii mai dau jucariile(asa reactioneaza mereu). Nu vreau sa il las sa arunce la nesfarsit si nici sa devina intaritor faptul ca le cere si le primeste (daca i le arat este mai atent la masa cand lucrez cu el), nu stiu cum trebuie sa procedez
Sus In jos
angela

Data de inscriere : 01/08/2010

MesajSubiect: Re: O noua stereotipie...cum o pot diminua?   Joi 5 Ian 2012 - 0:56

la fel facea si fetita mea o perioada si era foarte distractiv pt ea
la ea a aparut in momentul cand o puneam sa adune jucariile si o "certam" sa o faca mai repede si nu una in cutie si doua pe langa
a inteles faptul ca ea de fapt le punea pe langa cutie deoarece nu se uita unde le pune ci le punea la nimereala si atunci a inceput distractia
cand o puneam sa adune jucariile si se mai nimerea sa puna si in cutie rasturna cutia si se distra si astepta ca eu sa o "cert"(era bagata in seama chiar si printr-o mica cearta)
si acum daca o pun sa faca ceva si ea nu e suficient de atenta atunci i spun " tu zapacita ce ti-am spus sa faci?".......si la ea distractie mare
eu spun ca va dura doar o perioada si se va plictisi de asta si va face altceva si pe urma altceva
doar noi mamicile ne agitam si ne imbolnavim cand pt iei este asa o distractie
haideti sa ne mai si distram cu iei impreuna si sa incercam sa fim mai relaxate
alessya se va plictisi de aruncat si imprastiat singur cand nici nu o sa te astepti
2 zile este timp prea scurt pt plictisit......mai ai rabdare
bineinteles - SFATUL MEU
poate alte mamici sunt mai drastice ca mine si nu accepta asa ceva

hai sa iti mai relatez ceva
fetita mea sa jucat cu lingurile din sertarul de la bucatarie inclusiv cu cele de lemn
i-am spus de vreo 5 ori sa le adune si sa le puna in sertar
bineinteles ca vorbeam cu pereti
la un moment dat am ridicat tonul si i-am spus
"aduna imediat lingurile ca de nu iau lingura mare(de lemn) si iti dau la fund bataie"
nu iti spun ca pt ea a fost o distratie de vreo 2 ore si repeta intr-una "lingura ,bataie"
si in ziua de azi dupa un an de zile cand o cert ca nu face ceva ea incepe sa rada si spune"lingura,bataie"
in cazul tau daca se intampla asta si o tinea asa timp de un an de zile (stereotipia) erai strasata,nervoasa,agitata din aceasta cauza?
ca eu nu sunt

Sus In jos
alessya

MesajSubiect: Re: O noua stereotipie...cum o pot diminua?   Joi 5 Ian 2012 - 1:12

buna angela
Nu sunt stresata de stereotipia in sine, ci de faptul ca ii ocupa prea mult timp si nu reusesc sa ii distrag atentia fara sa faca crizele de isterie sau sa planga destul de mult. Stiu ca daca ii intrezic ceva, trebuie sa ii ofer altceva in schimb, numai ca acum nu ii place nimic in afara de asta. De dimineata 1 ora a plans si a cerut sa i le dau, a lucrat la masa doar ca sa le primeasca si a fost tare agitat, cand lea obtinut pe post de recompensa ( nu stiu daca am procedat bine) nici ca mai auzea ca il strigam sa faca diverse lucruri prin casa (pe care el in mod normal nu le refuza),iar acum chiar daca se joaca cu ele....maraie de aproape o ora, nu pare sa ii placa...nu zambeste, nu rade....
Sus In jos
ani

Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 37
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: O noua stereotipie...cum o pot diminua?   Joi 5 Ian 2012 - 1:28

Gabi a descoperit ceva muuuult mai amuzant pt el:loveste cu capul in noi sau de salteaua patului.Pt el e amuzant dar pt mine nu,am vrut sa-l opresc si n-am reusit decat sa ma lovesc cap in cap cu el.Am bombanit si acum il amuza si mai tare,o face special sa ma enervez si sa bomban.Eu stiu ca va trece asta si va inlocui cu alta,ma enervez doar ca n-o ocoleste nici pe cea mica.
Sus In jos
alessya

MesajSubiect: Re: O noua stereotipie...cum o pot diminua?   Joi 5 Ian 2012 - 2:36

Buna ani
Si Alex se tranteste pe saltea sau da cu capul in ea, de multe ori ma intreb daca mai poate sau daca nu ii afecteaza creierul roate lovituriile astea (am citit un articol de la o universitate din america, ca pana la varsta de 3-4 ani pot aparea pribleme din cauza "zgaltaielii" capului) el are aproape 5 si in general stiam ca asta ii afecteaza pe copii de pana in 2 ani,dar cum eu ma sperii din orice....inca am multe de invatat si probabil ca o sa invat alaturi de el cum sa fac fata la noile cerinte...cel putin asa sper
Sus In jos
ada

Data de inscriere : 04/05/2011
Localizare : giurgiu

MesajSubiect: Re: O noua stereotipie...cum o pot diminua?   Joi 5 Ian 2012 - 12:34

Si noi am avut aceeasi problema ...in colul camerei era pus un cos mare cu jucarii pe care david al rasturna tot timpul si bineinteles ca pe el il amuza foarte tare mai ales cand ma vedea pe mine ca ma supar si incep sa tip''iar le-ai trantit, mai david pune mana si strange sau ai mai spuneam inaininte sa se atinga de cos fiindca stiam ce urmeaza sa se intample ''sa nu te prind ca-l rastorni'' dar el incepea sa rada si chiar asta facea. Asta pana cand terapeuta lui mi-a spus sal las sa le tranteasca si apoi sa-l pun sa le stranga pe toate si sa le puna inapoi in cos una cate una chiar daca refuza si incepe sa maraie sa nul las chiar daca va fii nevoie sa-l ajut si eu cu mana mea peste mana lui. cu timpul nu a mai trantit cosul si era atent de cate ori cauta o jucarie , sa nu le tranteasca pe celelalte ...asa ca incearca si tu si vezi cum merge , nu ceda din prima ai rabdare cateva zile , o saptamana , doua si ai sa vezi ca va disparea..
Sus In jos
anasperanta
Admin

Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 44

MesajSubiect: Re: O noua stereotipie...cum o pot diminua?   Vin 6 Ian 2012 - 2:46

in momentul cand nu face ceea ce trebuie si rade sau tipa...automat ca nu trebuie ingaduit....bineinteles ca aceasta tactica a lor este zilnica iar noi ca parinti obosim psihic si cedam si ii lasam sa faca ce vrea ,iar ei sunt mult inteligenti sa isi dea seama de asta ca au teren liber prin tactica lor obositoare(lor le face placere nu obosesc) ...dar am observat ca daca il opresti si ai puterea sa faci mereu asta...invata regula... crina chiar se uita la fata mea ca sunt extrem de incruntata sau daca sunt vesela ca ii dau voie sa glumeasca...deci cand vad ca exagereaza devin mai dura cu vorba ,arat batul, ii spun ca arunc acele jucarii le gunoi daca nu le strange, ptr ca a inceput sa inteleaga...iar daca tot nu intelege si crede ca glumesc aduc galeata langa jucarele sa le arunc...si sa vedeti ce disperata e si le pune la loc...
problema e ca va dura multi ani ca ei sa se obisnuiasca si sa nu se intoarca la vechile obiceiuri trebuie mereu mereu oprit....si trebuie forta de oameni..de aceea au reusit cei cu terapia ABA cu mai multi tutori ,un program strict de dim pana seara...

monica1968

Data de inscriere : 05/10/2011
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: O noua stereotipie...cum o pot diminua?   Vin 6 Ian 2012 - 4:53

PROBLEMA CU ARUNCATUL JUCARIILOR E SI LA NOI... DEGEABA AM TOT INCERCAT EU SA IL FORTEZ, SE INCORDEAZA SI PLINGE DUPA AIA... EU LE-AM STRANS PE CELE CARE LE ARUNCA( CUBURILE, SAU PIESELE) E ADEVARAT CA ASTA E METODA, SA-L FORTEZI SA LE PUNA LA LOC DAR E FFFF GREU.. CA NU INTELEGE SAU NU VREA .

DUMNEZEU STIE CE NE MAI ASTEAPTA CU EI...
Sus In jos
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 48
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: O noua stereotipie...cum o pot diminua?   Vin 6 Ian 2012 - 6:40

Trebuie oprit de a face asta . Eu ma gandesc sa faci altceva , pur si simplu sa construiesti o activitate bazandu-te pe ce face el .adica ,,punem cuburile in cutie , numarandu-le sau pe culori , faci sortare , apoi rastorni si amesteci si iar . Mai am insa o intrebare nu folositi deloc pictograme? Sau separarea activitatilor cu ajutorul unui cronometru? De exemplu ii dai voie sa faca asta dar in mod controlat ii spui ,,cand suna ceasul(poti pune telefon sau orice cronometru sa sune peste 1-2 minute) terminam activitatea si gata cand suna spui ,,gata activitatea s-a terminat,, mereu aceeasi fraza . Asta dupa ce in prealabil ar stii ce activitate urmeaza dupa ce face asta , cu ajutorul unui orar cu pictograme...
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: O noua stereotipie...cum o pot diminua?   

Sus In jos

O noua stereotipie...cum o pot diminua?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Jurnalul copilului meu. :: Intrebari necesare pentru copil.-
Mergi direct la: