Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

mersul la toaleta

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
nico_g

Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 46

MesajSubiect: Re: mersul la toaleta   Dum 18 Aug 2013 - 23:29

eram sigură că veţi reuşi!!!!!!!! Eu observ un lucru (în primul rând la familia mea, dar şi a altora): taţii, de cele mai multe ori se implica mai puţin, dar o fac in momentele cheie şi prim metode pe care noi, cei ce ne ocupăm efectiv de copil, nu le-am aplica niciodată. Şi reuşesc!!!!  Bravo, dragii mei, sunteţi o echipă (tu Ani, soţul tău, Cris şi... personajul principal, Găbiţă) pe cinste!!!
Sus In jos
monica1968

Data de inscriere : 05/10/2011
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: mersul la toaleta   Dum 18 Aug 2013 - 23:51

cum ai reusit cu Kaki? Rog si pe altii sa posteze aici experiente
Sus In jos
ani

Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 37
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: mersul la toaleta   Lun 19 Aug 2013 - 1:53

Program de toaleta inseamna ca am inclus si treaba mare,nu doar pipi.Noi am tot luat notite timp de o saptamana,l-am pus pe wc pt ca pe olita nu incape.Unii copii au program fix pt treaba mare,al meu....nu.Noi am facut poze la wc,am scos poza,am plastifiat-o,de cate ori am mers la wc l-am promptat sa ne dea poza,'bravo,vreau la wc' cu poza spre el,apoi l-am dus la wc.Cu timpul a inceput sa ceara singur.Acum nu te gandi ca cere mereu singur!Din ora in ora daca nu cere singur il promptam cu poza,il ducem la wc si il tinem 5 minute indiferent daca face sau nu.Inca sunt si accidente,dar mergem mai departe.
Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: mersul la toaleta   Lun 19 Aug 2013 - 2:25

eu nu reusesc cu kai , la pipi a fost  super usor... , la kaki insa... avem niste inversunari ca mi-e teama sa nu dea in vreo criza grava... asa e de incrincenat. termin si eu ultuimele 3 buc de pampers pastrate pt kaki si apoi il las sa faca pe el sa se murdareasca caci orice alt ceva ( inlcusiv olita muzica speciala ) nu  a mers.
Sus In jos
beddyz22

Data nasterii : 08/10/1984
Data de inscriere : 03/04/2012
Varsta : 33
Localizare : Oradea

MesajSubiect: Re: mersul la toaleta   Mar 20 Aug 2013 - 6:42

Incearca doar sa faca pisu si sa obisnuiasca ca acolo tre sa faca,apoi inca eu cred poti sa lasi sa faca kaka pe el,stiu ca se pare o prostie dar noi am reusit cu pisu si bineinteles vroiam sa faca si kaka in olita.N-am fortat dar cand vedeam ca tre sa faca puneam pe olita si nimic.A devenit speriat,flutura dar kaka nu facea asa am ajuns sa aiba constipatie.Un scaun pe saptamana si acela cu supozitor.La un moment dat n-a mai avut sa faca nici pisu in olita(nu cumva sa vina kaka)dar n-a facut nici in scutec ca stia ca pisu merge in olita.In final a intrat in piscinuta si a facut acolo pisu.Acum santem in regula cu pisu,iar kaka momentan nu fortez ,vine si cere repede scutec si face in scutec,dar macar face.De o luna facem pisu in olita si peste 2 saptamana incercam iar cu kaka.Dar acum ma bucur ca nu e constipat.
Sus In jos
la261019

Data de inscriere : 08/08/2013

MesajSubiect: Re: mersul la toaleta   Joi 22 Aug 2013 - 0:37

Eu la 2 ani si 9 luni am hotarat sa iau ultimul bax de pampers si cand am anuntat lumea ca m-am hotarat sa fie ultimul mi-au zis ca sunt sanse infime de reusita. Am consumat din el 5 bucati si restul il am amintire. Intr-o vineri seara, dupa cina, am mutat jucariile in baie si l-am tinut pe wc 2 ore. Sambata si duminica cam toata ziua a stat pe wc. Ne-am jucat, si muuulta apa cu paiul din pahar. Cand nu mai vroia sa stea il lasam 1 minut sa se plimbe in baie si dupa aceea iar pe wc. Bineanteles totul a decurs cu rencompense si  autostimulari si tot arsenalul de urlete insa duminica dupa masa s-a produs minunea. Pana sa faca la wc, in week-end-ul cu pricina a facut pe jos in baie cand era in time out sau in somn. Eu am citit 2 variante de invatat copilul sa faca la wc, coordonatoarea si terapeutele la fel mi-au zis, prima conceputa ca un program de terapie mai soft si a 2-a este cea pe care am v-am descris-o, am aplicat-o mai tarziu ca mi se parea destul de dura si cruda. Mi-a fost greu, treaba mare a venit pe parcurs, si acum imi amintesc ce soc am avut cand constatam cum trece timpul si din duminica aceea nu a mai facut pe el nici macar in somn. La el metoda asta a fuctionat. Acum e mare, are aproape 5 ani, si fuge la wc cand are nevoie. Olita nu a functionat si poate pentru ca mie mi se parea inutil sa invat un copil ca el sa stea pe olita cand tot la wc trebuia sa ajunga.
Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: mersul la toaleta   Joi 22 Aug 2013 - 0:55

stiu ca pipi merge mai repede , eu am problem cu kaki nu cu pipi , pipi face ca baietii, nu mai sta pe reductor demult nici in pat nu mai face  .. acum  mai am 3 pampers . deci sapt viit vom avea parte de o cocina de porci in casa... caci il las sa fac pe el in pantaloni. sa vedem ce facem. Sunt pur si simplu disperata caci nu mai stiu ce  metoda sa aplic.  cum o fi ssa faci caca  in picioare ? Daca il fortez sa stea )pe oliuta sau redactor- pur si simplu incepe sa tipe sa se vaicareasca.... e o tragedie...
Sus In jos
la261019

Data de inscriere : 08/08/2013

MesajSubiect: Re: mersul la toaleta   Joi 22 Aug 2013 - 1:30

Of, este intr-adevar greu. In afara de rabdare si perseverenta nu prea ai ce sa faci. Eu l-am pus pe wc sa faca pipi ca fetitele si poate de aia a mers mai usor. Al meu este Asperger, o varianta mai buna....dar cu aceleasi probleme.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: mersul la toaleta   

Sus In jos

mersul la toaleta
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Jurnalul copilului meu. :: Intrebari necesare pentru copil.-
Mergi direct la: