Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

diferente intre un copil normal si unul afectat?

In jos 
AutorMesaj
ion george

Data nasterii : 19/08/1974
Data de inscriere : 01/04/2011
Varsta : 44
Localizare : pitesti

MesajSubiect: Re: diferente intre un copil normal si unul afectat?   Joi 9 Iun 2011 - 6:48

alexandru are 3, 3 ani , ce credeti , la aceasta varsta care sunt diferentele dintre un copil normal si un copil afectat ?
Sus In jos
ani

Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 37
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: diferente intre un copil normal si unul afectat?   Joi 9 Iun 2011 - 12:26

Depinde de la copil la copil George.Iti pot spune cum erau copii mei la aceasta varsta,Gabi avand autism iar Cristina fiind sanatoasa.Gabi inca in pampers,inca cu biberon si suzeta,il hraneam eu(si inca o fac),flutura manutele la emotii puternice,dormea uneori de doua ori la pranz,ii era frica de spatii noi,forma de protest care ii iesea mereu era sa-si provoace voma(un real talent ca mie nu-mi iesea),la trei ani l-am dat la gradinita speciala,mi-au zis sa-l las acolo pana la 4,dar la 12 am mers dupa el ca nu am rezistat,pana am venit a urlat si vomitat pe toata lumea.Cris a fost o descurcareata si inca este,la cresa toti copii aveau cate un cornulet la desert,a mea trebuia sa aiba doua ca doar are doua maini,nu?De pampers am scapat fix in ziua cand a facut doi ani,i-am zis ca nu-i mai pun ca e fetita mare sa ceara la olita si asta a facut.La trei ani cand a mers la gradi deja era obisnuita,nu a plans deloc,ba ii incuraja pe ceilalti sa intre in clasa.De mancat mananca singura de la 1,6 an,am vazut ca vrea sa incerce si am lasat-o,a fost ''stangace'' la inceput dar nu s-a lasat.Cum spuneam se descurca in aproape toate situatiile dar are si un impediment din cauza firii ei.Ea e genul ''lider'',orice joc trebuie sa fie in mare parte ideia ei,se enerveaza daca alt copil o contrazice.O alta fetita care ii este prietena a fost altfel la trei ani si ceva...Tot timpul era tinuta de mama ei de manuta,nu se murdarea,nu atingea nici iarba ca ''e mizerie pe ea'',nici toboganul nu stia ce este pt ca atunci cand mergea in parc statea pe banca langa mama ei sa nu se murdareasca.De-aia iti zic copiii,fie ei tipici sau autisti(sau oricare alt sindrom)sunt diferiti.Sunt niste scale de evaluare intr-adevar dar nici acelea nu sunt ''fix pe fix''.Tu cauta sa-l aduci pe Alex in punctul in care se va descurca nu-l compara cu un copil normal.Intreaba-te pe tine ce ai vrea ca el sa invete,asterne pe o hartie,gandeste cum sa-l inveti acel lucru.Tot comparand cu copii tipici o sa cazi si tu si mamica lui intr-o lunga depresie,pt ca vor fi si momente cand el nu va progresa oricat v-ati stradui.
Sus In jos
ani

Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 37
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: diferente intre un copil normal si unul afectat?   Sam 11 Iun 2011 - 13:13

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: diferente intre un copil normal si unul afectat?   

Sus In jos

diferente intre un copil normal si unul afectat?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Jurnalul copilului meu. :: Intrebari necesare pentru copil.-
Mergi direct la: