Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

tic nervos sau ...autostimulare?

In jos 
AutorMesaj
angela

Data de inscriere : 01/08/2010

MesajSubiect: tic nervos sau ...autostimulare?   Mar 2 Noi 2010 - 1:09

ciao fetele
ma rugat o mamica ce are fetita in grupa dianei la centru neavand net sa pun o intrebare mamicilor care sau confruntat cu o problema pe care nu mai stie cum sa o abordeze
iata proplema:fetita iei isi "freaca" gingiile cu ungiile pana curge sange si pana ajunge la radacina dintiilor si asta numai noaptea daca se trezeste si pana adoarme la loc sau seara inainte de culcare.
sper ca am descris fenomenul corect,poate alte mamici il cunosc si ne spun din experienta lor cum au scapat de "ticul nervos sau...autostimularea" asta
Sus In jos
camel

Data de inscriere : 31/07/2010

MesajSubiect: Re: tic nervos sau ...autostimulare?   Mar 2 Noi 2010 - 1:14

nu m-am confruntat cu problema..dar parerea mea este ca ar trebui sa duca copilul la un consult la un medic stomatolog pentru copii, sa vada daca nu are ceva la gingii care o deranjeaza..iar daca nu e nimic medical, doar un obicei rau, eu stiu ca tot un astfel de medic ii poate oferi un fel de "proteza" pe care sa o poarte noaptea...stiu ca exista o proteza pe care o poarta noaptea copiii care scrasnesc din dinti, ca sa nu si-i macine de tot..poate este proteza care sa protejeze si gingiile

Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 51
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: tic nervos sau ...autostimulare?   Mar 2 Noi 2010 - 1:41

....si mai depinde si de tratamentul ep care il are in prezent..
Dupa cum am mai povestit e foate bine sa i se dea Ca, Mg si Zn si poate incerca Curpum ch 9 sau Rhus Toxicodendron pentru agresivitate....

Se dau de obicei trei zile la rand seara si dupa aceea se ajunge la de doua ori pe saptamana.
Eu stiu ca se dau doar unul dintre ele - nu impreuna...deci ori Curpurm ori Rhus.
Pentru Rhus de asemenea pot spune ca e nevoie sa fie dat doar el ( fara alte remedii) si timp de 10 saptamani.

Andrei a fost intr-o stare de semisoc dupa scoala si asa l-am scos.
In prima etapa e fost de ajuns Curpum.......
Sus In jos
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 48
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: tic nervos sau ...autostimulare?   Mar 2 Noi 2010 - 9:12

Exista si vreun gel care sa-i amorteasca gingia , dar asta dupa sfatul medicului , binenteles , neaparat sa consulte medic pentru a vedea daca nu e vreo ciuperca sau altceva , neaparat trebuie eliminata vreo problema medicala . Sa ne spui ce-a mai facut...
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
Lili

Data nasterii : 27/05/1980
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 38
Localizare : Suceava

MesajSubiect: Re: tic nervos sau ...autostimulare?   Vin 5 Noi 2010 - 7:27

Pe mine ma pune uneori Deni sa ii frec gangia unei maselute,dar o face rar si nu vrea cu unghiile,imi ia degetul si ma pune sa o masez.Chiar nu m-am facut probleme...
Sus In jos
ani

Data nasterii : 28/02/1981
Varsta : 37
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: tic nervos sau ...autostimulare?   Dum 5 Dec 2010 - 23:27

Recitind acum subiectul ma gandesc ca e posibil sa-i fie frica de intuneric iar durerea care sigur o simte o ajuta sa se detaseze de teama asta(se stie ca unii autisti isi provoaca dureri intentionat cand sunt intr-o situatie de stres maxim).Eu am cumparat lampa de veghe initial pt ca lui Cris incepuse sa-i fie teama noaptea.Acum ea a trecut de etapa asta si am incercat sa dormim pe intuneric dar se teme Gabi,el rade isteric sau se musca de maini.Deci daca mamica respectiva nu a gasit inca o solutie...poate incearca si asa.
Sus In jos
Nina

Data nasterii : 01/04/1968
Data de inscriere : 25/08/2010
Varsta : 50
Localizare : Arad (Lipova)

MesajSubiect: Re: tic nervos sau ...autostimulare?   Sam 29 Ian 2011 - 15:07

Ani, spui de Gani ca se musca de manute; doar cand ii e teama de intuneric se musca de maini? Te intreb ptr ca Florinel se musca de maini ft des, cand are o emotie, cand se impiedica, cand greseste, cand se enerveaza si, de multe ori si asa sa-mi arate mie ce "grozav" e si ce stie el sa faca. Am folosit si vorba buna si cearta si ignorarea dar deja pielea de pe manute parca e batucita. Se musca de degetele, de dosul palmei, unde sunt tendoanele degetelor si pana la oasele de la incheietura pumnului. Inca mai si misca mana in asa fel incat sa se auda cum scapa dintre dinti, parca ar vrea sa le sfarme. Poate nici nu musca ft tare ca s-ar invineti dar obiceiul asta persista de prea multe luni si pielea pe maini e parca batucita, aproape asa cum e la noi cand facem bataturi in palma. Ma cutremur la gandul ca s-ar putea sa ajunga sa piarda sensibilitatea la manute. Medicul NPI i-ar da calmante dar nu pot sa-l tin tot in calmante ca si asa progresam ft lent.
Daca stie cineva vreo metoda eficienta, VA ROG, spuneti-mi si mie.
Sus In jos
camel

MesajSubiect: Re: tic nervos sau ...autostimulare?   Dum 30 Ian 2011 - 0:35

am vazut la gradinita un coleg de-al copiilor mei cu acest obicei de a-si musca mainile, mai ales in momentele de frustare (la masa ca nu voia sa manance de exmpl) sau pur si simplu in "timpii morti" dintre activitati
la un moment dat i s-au pus pe maini manusi (eventual le faci un tiv sus sa introduci un snur sa-l poti lega sa nu le dea jos usor)...manusi la care s-au taiat degetele, sa-si poata totusi folosi degetele...eu am obs ca i s-a diminuat in timp muscatul..poate si pt ca nu suporta manusile..si le considera un aversiv (pedeapsa) si decat sa ii mai fie puse pe maini, mai bine se abtinea sa se autoagreseze (muste)
poti incerca macar cateva zile

personal, la fetita am avut probleme cu muscatul, mai putin pe ea, cat pe altii..si prin remedii homeopate s-a rezolvat..si prin terapie (prin terapie atat prin faptul ca fiind mai "desteapta" a priceput mai multe si a stiut sa atraga atentia in alte moduri nu sa se frustreze si sa muste...si totodata prin faptul ca fiind mereu prinsa in activitati, au disparut acei timpi morti cand numai sterotipii si alte prostii facea)

MesajSubiect: Re: tic nervos sau ...autostimulare?   Dum 30 Ian 2011 - 6:44

Multumesc Camelia, voi pune in practica si varianta ta sa vedem, poate se mai linsteste. Si el ne musca pe noi (in vara si toamna lui 2009 aproape ca nu mai puteam iesi din casa, toata eram numai muscaturi, pe maini, pe fata unde apuca) dar nu i-am mai permis, am inceput sa fiu ft atenta si sa ma feresc si uite, acum se musca pe el. (In vara cand am fost internati 3 sapt ptr hepatita (iulie - aug 2010) s-a mai potolit ca era mai tot timpul in perfuzii saracutul si il tineam culcat sau in brate cu cate o manuta intinsa sa mearga perfuzia.)

Pupici puiutilor tai si tie
Sus In jos
ani

MesajSubiect: Re: tic nervos sau ...autostimulare?   Dum 30 Ian 2011 - 15:06

Nina si baiatul meu se musca de maini cand are emotii(ii e frica,e f bucuros,nu conteaza),inainte il certam,acum doar il ating cu o mana(nu-l lovesc),il corectez dar ce-l mult ii spun ''n-ai voie'' dar la modul serios.Obiceiul nu a trecut dar nu mai e nici asa agresiv,adica nu se musca la modul serios doar strange putin si da drumul.Pe mine ce ma termina este scrasnitul din dinti,daca incepe parca nu se mai termina!Scrasneste si zi si noapte.Cami la asta exista vreo solutie,ati avut problema asta?Auzisem ceva de aparate dentare speciale pt asta dar la noi mai greu,ca nu cred ca ar sta la dentist.
Sus In jos
ani

MesajSubiect: Re: tic nervos sau ...autostimulare?   Dum 30 Ian 2011 - 15:11

Ah,Nina,calmantele nu cred ca sunt asa o solutie,daca ii 'drogam' tot timpul nu se poate lucra cu ei,intervine dependenta,in timp crestem automat dozele si ajungem ...unde nu prea am vrea....Deci incearca s-o iei cat mai incet cu calmantele,autismul nu dispare cu nici un calmant,de fapt nu dispare cu nici un medicament.
Sus In jos
camel

MesajSubiect: Re: tic nervos sau ...autostimulare?   Lun 31 Ian 2011 - 0:27

ce am citit eu despre aparate dentare...este ceva "protectie" ce i se pune noaptea in somn, ca sa nu-si macine dintii prin scrasnire..in mod sigur medicii stomatologi de copii stiu sa-ti indice exact denumirea (eu imi inchipui ca e vorba de ceva cum vedeam la televizor acele chestii din silicon ce se puneau pe dinti pt albire..dar cum zic, numai imi inchipui ce ar putea fi, ca nu am vazut real)...probabil daca se poate baga in gura dupa ce a adormit copilul, nu ar realiza ca o poarta si nu si-ar scoate-o

la ai mei apar scrasniri de dinti dupa anumite remedii homeopate....si intotdeuna le raportez la medic si remediul urmator ce le da le elimina scrasnirile

MesajSubiect: Re: tic nervos sau ...autostimulare?   Lun 31 Ian 2011 - 6:33

Ani, scrasnitul din dinti cred ca se numeste bruxism, dar acum nu am timp sa caut pe net. Vezi daca e asa poate gasesti acolo si solutia pt a proteja dintisorii!
Draga mea, perfuzii a primit 3 sapt in vara cu arginina si vitamine ptr hepatita epidemica, nu-ti imagina ca l-am sedat! Oricum nici macar nitrazepam sau diazepam nu are efect la el, are efect invers, in loc sa-l adoarma mai mult il agita asa ca nici gand de neuroleptice. Si eu sunt chiar inversunata impotriva lor. Doar in cazuri extreme si cand nu mai avem nici o alta solutie ...
Acum tinem si noi legatura cu un medic homeopat de la Timisoara, Dr Giulvezan Florica si incercam sa vedem ce remedii isi fac la noi efectul.
Iar ptr ficat, cum am mai spus, ii dau Hepaid junior - un sirop si ii mai dau si Wormex (tot sirop) pt paraziti (ca tot baga tot ce apuca in gurita ca un bebe mic).
Acum ca s-a mai linistit si nu mai e asa agitat cred ca o sa-i mai dau o tura de Risatarun ca mai avem ptr anul acesta. Chiar, poate stiti voi careva de ce nu se mai gaseste Risatarun. Pe noi chiar ne-a ajutat! In sensul ca a reusit sa fie mai atent sa putem lucra cu el si achizitii a avut mai multe de cand i-am dat Risatarun.
Sus In jos
camel

MesajSubiect: Re: tic nervos sau ...autostimulare?   Lun 31 Ian 2011 - 8:23

pe dna dr homeopat din timisoara cu care colaborezi nina, o stiu de la o familie din timisoara cu care tin legatura..pe ei i-a ajutat foarte mult la copil tratamentul dansei..nu pot intra in detalii, dat fiind faptul ca nu e cazul meu personal sau al copiilor mei...dar ca sa te incurajez, pot sa-ti spun ca atat pe planul recuperarii, cat si pt alte probleme (verificabile prin analize inainte si dupa administrarea remediilor) pe acel copil l-a ajutat schema dansei de remedii homeopate+suplimente naturiste...din cate stiu eu colaborarea lor cu dna dr e mai veche de 2-3 ani...deci rezultatele pozitive s-au pastrat in timp, nu a fost ceva iluzoriu de una, doua luni

Data nasterii : 07/12/1972
Data de inscriere : 07/05/2011
Varsta : 45
Localizare : oradea

MesajSubiect: Re: tic nervos sau ...autostimulare?   Lun 9 Mai 2011 - 7:19

am copil cu sindrom rett.cu degetele isi atinge gurita,scarceste si cu dintisori mai ales cand este agitata
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: tic nervos sau ...autostimulare?   

Sus In jos

tic nervos sau ...autostimulare?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Jurnalul copilului meu. :: Intrebari necesare pentru copil.-
Mergi direct la: