Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Mancarea este o problema?

In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
anasperanta
Admin

Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 44

MesajSubiect: Mancarea este o problema?   Dum 1 Aug 2010 - 5:36

crina poate manca singura...dar nu vrea sa puna mana pe lingura ,furculita decat daca ii place in mod desebit...ii place iaurtul,inghetata la cutie...si in rest nu pune cu interes mana pe lingura ...si nici nu sta intr-un loc la masa...va imaginati ce chin e...asta e durerea mea cea mai mare....ii dau fortat, apoi incepe sa ii placa gustul mancarii,dar de fiecare data face aceleasi figuri...de multe ori mancarea o inghite fara sa o mestece....
e foarte greu cu macarea inca si la varsta aceasta...cel mai tare ma doare ca nu manca deloc legume, crude...de fapt multe nu mananca.
ce mananca bine e carne,peste, oua, iaurt,mere,pepeni,banane si paine prajita pe ochiu aragazului ,unsa cu unt margarina ,gem ,pateu...ii plac senvisurile si pizza...
ciorbita ii dau mai mult fortat....dar o mananca...doar de 2-3 ori ia singura cu lingura apoi renunta nu mai are rabdare si apoi insist eu...si apoi la urma ii spun "mai e una si gata" si repeta si ea aceeasi fraza si a inteles.
nu mananca sarmale,pilaf,ardei umpluti ...tot ce e pe baza de orez...ma doare sufletul.
Sus In jos
http://autism.forumer.ro
ani

Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 37
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: Mancarea este o problema?   Dum 1 Aug 2010 - 12:17

Pentru noi mancarea nu e o problema asa mare.Mai grav e daca nu-i gata mancarea cand ii e lui foame sau plec pe undeva si i se face foame,ca ne stie tot orasul.In trecut am avut probleme cu dulciurile,ca nu manca de niciun fel.M-am chinuit o vreme,pana cand,intr-o zi m-am pomenit ca manca intr-o veselie compot cu tati,apoi orez/gris cu lapte,ciocolata(pe la 3 ani s-a intamplat) si de atunci iar e jale caci daca ii dau trebuie sa fie o cantitate mai mare,adica pana nu mai vrea nimic dulce.Are si cateva fixatii in ce priveste mancarea,de ex. sarmale trebuie sa fie 7 in farfurie,ardeii umpluti 3 pe farfurie(chiar daca uneori nu mananca tot la fel trebuie sa fie),si daca apuc sa-i dau carnea din ciorba inainte de zeama doar carnea o mananca,trecem la urmatorul fel.Stie la ce foloseste lingura dar nu vrea inca sa manance singur din aceleasi motive ca si crina:nu are rabdare nici sa stea pe scaun la masa,nici sa manance singur.In schimb bea singur cu cana,cu sticla mai nou dar trebuie sa fim pe faza ca dupa ce bea arunca cana pe jos.
Sus In jos
oanatudorache

Data nasterii : 12/10/1978
Varsta : 39
Localizare : BUCURESTI

MesajSubiect: Re: Mancarea este o problema?   Mier 4 Aug 2010 - 1:45

pentru noi mancarea e o problemena atat d.p.d.v. cantitativ cat si a variatiei, acum Isabela are 2 ani si 6 luni, si nazuri face si ea de 1 an si jumatate, mica fiind manca mult dar nu variat, nu mananca paine cu nimic gem, branza, etc, nu mananca ,pizza,paste, budinci, gris sau orez cu lapte, omleta, branza de nici un fel, desi cand era mica manca, mananca cateva feluri de fructe, si carne sub diverse forme, eu imi doresc sa putem face ceva in acest sens cu aba, mai vedem.
Sus In jos
alinutza

Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 46
Localizare : PLOIESTI

MesajSubiect: noi nu vrem sa mancam nimic   Mier 4 Aug 2010 - 8:49

fetelor, m-am bucurat mult cand am vazut ca ati abordat acest subiect, deoarece este foarte dureros pentru mine. Cu toate ca Vlady manca foarte bine cand era mai mic, adica si mult si variat, de ceva vreme refuza cu indarjire mancarea. Numai cand o vede incepe sa intoarca capul, sa se ridice din scaunel si in momentul cand vreau sa-i bag lingurita in gura imi da peste maini si incepe circul. Incep cu rugaminti, cu implorari, imi vine sa plang uneori dar ma abtin, ma intreb de unde am atata rabdare. Nu are nici un aliment preferat, nu vrea sa manance nimic, chiar daca sare peste o masa nu vrea mancare. Cred ca daca l-as lasa o zi nemancat nu ar cere de mancare, ma sperie refuzul asta categoric al lui de a manca. Am spus la doctori si dau din umeri, sa-i dau vitamine, i-am dat dar fara rezultate vizibile. Nu inteleg de unde vine aversiunea asta fata de mancare. Am ajuns sa-l tin de cap si de maini sa-i pot baga o lingurita de mancare in gura, este un chin sa-i dau sa manance. Nu cred ca pune nimic pe el probabil si pentru ca mananca cu atata greata.
Are 2 ani si 10 luni si 11 Kg, este sub greutate. Daca nu l-as forta sa manance nu stiu unde ar ajunge. Nu stiu ce metode sa mai aplic. Orice ii pun in mana de mancare arunca in secunda urmatoare, dar daca este orice alt obiect baga in gura, nu stiu cum isi da seama care este mancare si care nu. Sa nu mai spun ca tot ce mananca este pasat deoarece nu poate sa mestece , se ineaca cu orice este bucatica. Mi-a spus un medic ca are bolta palatina inalta si din aceasta cauza nu poate mesteca. Daca aveti un sfat sa-mi dati il accept cu mare drag.
Va pup si va doresc sanatate.
Sus In jos
nico_g

Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010

MesajSubiect: Re: Mancarea este o problema?   Dum 8 Aug 2010 - 22:47

alinutza, si noi am avut foarte mari probleme cu alimentatia. E foarte greu sa iti dau o solutie, dar cu siguranta iti dau un sfat din toata inima: nu il forta!!!! Asta a fost greseala capitala pe care am facut-o si eu, din disperare, pentru ca, la fel ca si copilul tau nu stia sa mestece, se ineca, nu stia sa tuseasca si atunci varsa. Nu ii era niciodata foame (mai exact cand ii era foame era extrem de agitat, nervos, dar nu isi exprima in niciun fel dorinta de a manca), nu avea alimente preferate sau aversiuni, il fortam sa manance (pana la urma descoperisem ca ii placeau anumite melodii si cand le vedea la televizor (trebuia sa si vada videoclipul), era ca in "transa", manca absent total, iar cand se termina melodia isi dadea seama ca mananca si varsa instantaneu. Apoi reluam calvarul. Fiecare masa dura cam o ora jumate (5 mese pe zi), il hraneam ca la carte, era un copil superb, putea fi pus ca reclama la alimente, insa eu am facut eczema cronica la glezne de cat m-am tarat pe covor dupa el, el, copilul care inca de la 8-9 luni intorcea capul si te privea cand era strigat, acum il intorcea in sens invers, de frica sa nu se trezeasca cu lingurita in gura. Si eu am plans, l-am certat, am tipat la el, l-am tinut imobilizat si l-am hranit, astfel incat ajunsese sa ma respinga. Dupa 2 ani si ceva, spre 3 a inceput sa mestece si totul s-a schimbat. Nu a mai varsat, Nu l-am mai fortat, am descoperit ca de fapt are doar cateva alimente preferate pentru ca a inceput sa le respinga pe toate celelalte, fiind practic ingrozit si acum daca incerc sa il fortez sa manance ceva nou. Treptat am descoperit cand ii este foame, apoi a cerut el de mancare, am inceput sa stiu cand e gata (pe la 3 ani jumate - 4 impingea farfuria cand era satul) si nu ii mai dadeam o lingurita in plus, iar printre primele cuvinte rostite a fost "gata" cand era satul si asa mi-am dat seama cat l-am traumatizat din dorinta de a fi bine. Abia dupa 4 ani masa a devenit un moment placut pentru el, si acum ii dau exact ce vrea, cand vrea si cat vrea, nu mai respect nicio regula din carti, il respect doar pe el, si am un copil sanatos, care mananca doar lapte cu nesquick si biscuiti / covrigi / colacel sau cereale cu lapte dimineata si seara, la pranz ciorba cu carne de pui, cartofi prajiti, ou prajit, sarmale, ardei umpluti sau mici, iar la gustari fornetti cu cascaval, gogosi, biscuiti sarati sau sticksuri, iar dintre dulciuri doar ou kinder. Are 5 ani si 9 luni, 123 cm si 23 kg, e destul de slabut dar nu pare, pentru ca are fata rotunda si e lat in umeri, e foarte vioi, vesel insa ce e mai important este ca nu ma mai considera dusmanul lui, ma priveste in ochi cu drag cand mananca, abia acum incepe sa manance singur si asa cum la el totul trebuie sa fie un joc, ii dau o data eu, apoi rotesc farfuria sa ajunga lingura in partea lui dreapta, apoi el face la fel si e mare distractia, chiar daca se murdareste ca un bebe de cateva luni. Si cand spune "sarut mana pentru masa!", trebuie sa dispar din fata lui cu mancarea.
Sus In jos
oanatudorache

Data nasterii : 12/10/1978
Varsta : 39
Localizare : BUCURESTI

MesajSubiect: Re: Mancarea este o problema?   Lun 9 Aug 2010 - 2:06

buna tuturor, alinutza poate ai citit ca si noi avem probleme cu mancarea,Isabela mananca ca si consistenta, adica bucati de carne, fructe, de 1 an si ceva, dar ca si variatie nu, uite ce am facut eu, din proprie initiativa, de putina vreme, adica de 4 zile, poate e prematur sa vorbesc despre rezultate, numai ca sincer mi se pare ca sunt, si de aceea am hotarat sa postez un raspuns.Am cumparat colostru cu probiotice de la firma Childlife Essentials, pentru pbrobleme dese si nenumarate cu burtice, se deranjeaza usor la stomac din te miri ce, dar asta e un alt subiect, si vreau sa-ti spun ca desi sunt doar 4 zile, Isabela mai cere (ce-i place sa manace evident) suplimentar, a mancat o gogoasa pt.prima oara, o felie de pandispan de casa, la pranz piersice, portocala, cere bombonele,repet poate e prematur sa ma bucur, dar poti incerca in fond ai sa citesti despre produs, si ai sa vezi ca are indicatii si in autism.
Sus In jos
angela

MesajSubiect: Re: Mancarea este o problema?   Lun 9 Aug 2010 - 22:31

eu simplu ,pt pofta de mancare i dau complexul de B-uri si nu o fortez
nici eu nu am fost o mancacioasa si nu prea are cu cine semana :lol:
Sus In jos
Day Lily

Data de inscriere : 23/09/2010

MesajSubiect: Re: Mancarea este o problema?   Joi 30 Sept 2010 - 12:44

Risatarun, Strratera,Tonotil (eu de asta stiu, poate sunt si altele) scad destul de rau pofta de mancare, Rispolept creste exagerat pofta de mancare.
Sus In jos
ani

MesajSubiect: Re: Mancarea este o problema?   Joi 30 Sept 2010 - 13:20

O mica precizare Day Lili:Tonotil creste pofta de mancare.
Sus In jos
Day Lily

Data de inscriere : 23/09/2010

MesajSubiect: Re: Mancarea este o problema?   Joi 30 Sept 2010 - 13:38

Ai dreptate Ani, am vazut pe prospect ca asa este, eu nu am remarcat asta dar si baiatul meu era extrem de mofturos cand era mai mic.
Sus In jos
Lili

Data nasterii : 27/05/1980
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 38
Localizare : Suceava

MesajSubiect: Re: Mancarea este o problema?   Sam 2 Oct 2010 - 6:14

Denisa nu mananca legume crude,dintre fructe doar banane si in rest..ca orice copilas,cate putin din toate.Important e ca e sanatoasa,sta f.bine cu imunitatea.Am asistat la o scena in care mama forta fetita de 6 ani sa manance o minuscula bucata de rosie.Bineinteles ca fetita a varsat tot ce mancase...
Sus In jos
alinutza

Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Localizare : PLOIESTI

MesajSubiect: Re: Mancarea este o problema?   Dum 3 Oct 2010 - 7:58

Multumesc ptr sfaturi, am incercat sa nu-l mai fortez si vad ca merge mai bine asa. Mi-a mai dat si dr Naghiu niste sirop Noni care i-a crescut pofta de mancare si pot spune ca nu ma mai chinui asa de rau. Am inceput sa-i dau fructele mai moi bucatele , nu le mai pasez, se ineaca deoarece nu mesteca deloc dar vad ca s-a mai obisnuit si cred ca suntem pe drumul cel bun. Parca ar vrea de multe ori sa ia si el lingurita si sa manance singur si il incurajez macar 2-3 lingurite sa ia si tot e un progres. Acum ca l-am operat de polipi parca a inceput sa manance mai bine, sunt doar cateva zile de atunci si nu pot spune sigur daca asa e sau e ceva trecator.
Ce fel de omega le dati voi la copii, as vrea sa stiu cea mai buna varianta, indiferent de pret?
va pup, alina
Sus In jos
Nina

Data nasterii : 01/04/1968
Data de inscriere : 25/08/2010
Varsta : 50
Localizare : Arad (Lipova)

MesajSubiect: Re: Mancarea este o problema?   Vin 28 Ian 2011 - 11:44

"ani" multumesc ptr link. Banuiam eu ca nu doar noi avem probleme cu mancarea dar nu am reusit sa gasesc unde e postat acest subiect. Nici timp nu prea am asa ca nu am reusit sa trec prin prea multe subiecte de aici.
Puiutul meu nu putea fi fortat sa manance nici daca as fi capiat eu. Pur si simplu strange gurita, inclesteaza maxilarele si GATA. Eu am reusit sa las "ca din intamplare" cate ceva la indemana lui, eventual inainte sa-i spun ca nu e voie si apoi, daca nu-i dau atentie gusta putin. Daca il rog eu nici nu se gandeste. El parca face tot contra. Noi i-am dat ulei de peste - Ulei din ficat de cod Lysi - i-l punem peste pastele fainoase fierte in apa cu putina sare.
Ce nu-i dam niciodata - MARGARINA. In schimb unt si cascaval mananca - ii place in special sandvici cald facut la aparat, si pizza, si catofii prajiti.
Fructele sunt subict tabu la noi. Le accepta si se joaca cu ele dar nici nu vrea sa guste. Doar banane. Cate putin.
Ca recompensa cand lucrez cu el primeste cereale cu miere Cherios. Inainte ii dadeam cereale cu scortisoara Cini Minis dar erau toate numai un zahar. Ca mult prea mult zahar.
Mai vorbim.
Sus In jos
ani

MesajSubiect: Re: Mancarea este o problema?   Vin 28 Ian 2011 - 14:22

Nina cum am mai spus-o si altora noi am avut probleme cu dulciurile,ca nu le accepta sub nici o forma.Si in special la cele tip crema,pasate,compoturi....of,ce ma mai chinuiam.Carui copil nu-i plac dulciurile??
La noi problema a rezolvat-o sotul,tocmai el care refuza mereu sa-i dea ceva lui Gabi,de frica sa nu-l inece!Facusem compot de prune si ii dusesem sotului(noi inca ne ''batem'' pe dulciuri),Gabi venea se uita si pleca;sotul ''immmmm...ce bun e..'';Gabi iar se intorcea iar pleca.Cam a patra oara a atins mana sotului semn ca vrea si el,i-a pus putin pe buze si au repetat de cateva ori faza.Au urmat pe rand gris cu lapte,orez cu lapte,un cub de ciocolata,budinca si tot asa,dar cu pasi mici,nu l-am fortat niciodata.Acum sa ne fereasca Sfantul sa-i dam DOAR un cubulet de ciocolata!
Poti incerca sa-i dai cate putin dintr-un aliment pe care il alegi tu iar recompensa(daca gusta macar din ce-i dai) sa fie un aliment preferat pe care o sa i-l dai apoi strict ca recompensa(adica nu i-l dai oricand doreste el ci doar atunci cand gusta din ce-i dai).
La noi adevarata problema este ca mananca mult,trebuie sa ne mai limitam noi in ai da ca el mananca non-stop.De ex. poate manca 6 banane odata(probat ce-ti dau exemplu),7 sarmale,3 ardei umpluti,un castron(nu castronel) de ciorba,desigur pe rand nu toate la o masa,dar pt varsta lui,6 ani,mananca destul de mult.Eu am mers mereu pe premiza ca nu trebuie sa-i oblig sa manance ceva si amandoi mananca orice le-am dat.Singurul aliment la care am obiectat a fost painea,pt ca erau mai mereu constipati mai ''uitam'' sa le dau,drept urmare uneori si ei ''uita'' sa o manance.
Sus In jos
Nina

MesajSubiect: Re: Mancarea este o problema?   Vin 28 Ian 2011 - 15:03

Multumesc Ani, incercam si noi tot felul de tertipuri sa vedem care vor da rezultate. Daca i-am da doar ce-i place lui, nici o problema dar eu as vrea sa manance mult mai variat si mai sanatos ca nu se dezvolta nici creierul numai cu cartofi prajiti, pizza, paste si sandviciuri calde! Si ciocolatele Kinder sau Papi cu lapte.
Ma dispera mai ales ptr faptul ca nu prea mai accepta supele, de ciorbe nici nu mai vorbim. Si de ce? Ptr ca se mananca cu lingura! Pana pe la 1 an si 8 luni a invatat sa manance cu lingura si de atunci tot mai putin iar acum e sarbatoare cand vrea sa o foloseasca putin. Si are deja 5 ani si 2 luni!
Mai perseveram pana se va da el batut!
Sus In jos
ani

MesajSubiect: Re: Mancarea este o problema?   Dum 30 Ian 2011 - 14:54

Bun,are o aversiune fata de lingura.Ai incercat sa-i dai cu cana?Poate nu-i plac lingurile de metal,incearca cu una de plastic.Solutii exista trebuie sa le gasim!
Gabi nu mananca singur,eu zic ca de lene.Dar eu ii umplu lingura si o las pe marginea farfuriei,o ia de 7-8 ori si pe urma protesteaza,sa-i dau eu.Ii mai dau eu 2-3 apoi iar ii las lingura pe margine..
Sus In jos
Nina

MesajSubiect: Re: Mancarea este o problema?   Lun 31 Ian 2011 - 6:39

Avem si lingurita de plastic. Dar se joaca cu toate, linguri, lingurite orice dar se joaca cu ele nu le foloseste la masa.
Daca ii pun in lingura el ia din ea cu mana fideaua de exemplu si o mananca.
Cum zici si tu, daca ii dau eu mananca, dar daca ii las lingura la indemana o pune deoparte si tot mana e baza!
Oricum nu ne lasam pana nu reusim!
Sus In jos
ani

MesajSubiect: Re: Mancarea este o problema?   Lun 31 Ian 2011 - 7:15

e bine ca pune lingura de-o parte,Gabi le arunca dupa fiecare inghititura,folosim un sertar de linguri pana termina o masa
Sus In jos
angela

MesajSubiect: Re: Mancarea este o problema?   Lun 31 Ian 2011 - 8:47

si noi am avut problema asta
inca nu am rezolvat-o de tot
cam 70%
a acceptat lingura doar de la varsta de 5 ani
Sus In jos
cristinaever1972

Data nasterii : 07/12/1972
Data de inscriere : 07/05/2011
Varsta : 45
Localizare : oradea

MesajSubiect: Re: Mancarea este o problema?   Sam 14 Mai 2011 - 11:58

nu mininca singura doar daca eu ii dau cu lingurita.   de mestecat a invatat foarte greu, cand are mancarea in gura cu limba isi duce cat in stanga cat in dreapta  mesteca doar cu maselele.    important pentru noi sa respectam orele de masa indiferent ca este acasa sau la scoala pentru ca altfel devine agitata
Sus In jos
maria

Data nasterii : 04/09/1970
Data de inscriere : 09/05/2011
Varsta : 47
Localizare : TG NEAMT

MesajSubiect: Re: Mancarea este o problema?   Dum 22 Mai 2011 - 6:17

Ma alatur si eu cu un off! vsavis de mancare pana la 3 ani a mancat aproape de toate apoi s a oprit brusc are 145 cm si 30 kg si mananca oui ~ ideea zilei ~friptura numai gratar fierbinte carnati doar proaspeti cartofi prajiti dar f rar cereale cat mai multe dar fara lapte. Lapte a baut biberon pana la 3 ani cand l am redus nu amai vrut deloc ,cate un actimel dar rar si mai mult fortat dulciuri are perioade cand vrea extra ciocolata dar pt copii si tot ce inseamna prajituri kinder nu ou si sunt zile in care mananca doar paine prajita ah am utat de cascavalul pane dar doar Hohland .si snitele de pui cu susan dar la tigaie si sa fie fierbinti dna dr spune ca arata bine si sal las dar as vrea sa si acumuleze vitamine din hrana nu numai din medicamente si nu bea apa bea lichid dar cum? intr o stcla de 2 l are 1l suc si 1l apa sau aghiazma fara sa vada si asa e ok bea am incercat siropuri naturiste pt pofta de mancare dar el are pofta dar nu de ce as vrea eu sa i dau Dar speram caci o sa mai perseveram in vacanta
Sus In jos
angela

MesajSubiect: Re: Mancarea este o problema?   Dum 22 Mai 2011 - 7:05

pe noi ne-a ajutat tonotilul
creaza pofta de mancare pe langa stimuarea limbajului
poate a-ti incercat deja
complexul de B-uri da pofta de mancare si este foarte buni la copii nostri
noi cam asta am incercat
Sus In jos
elee

Data nasterii : 12/03/1977
Data de inscriere : 15/09/2010
Varsta : 41

MesajSubiect: Re: Mancarea este o problema?   Dum 22 Mai 2011 - 21:05

.... dar complexul de B-uri poate da si agitatie, la noi asa a fost :), la noi pt. pofta de mancare merge uleiul de peste.
Sus In jos
iulia

Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 51
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: Mancarea este o problema?   Lun 23 Mai 2011 - 0:17

Incercati sa le dati o perioada LIV 52 sirop.Este un produs NATURAL si are o arie mare de beneficii ( elimina toxinele acumulate din orice, alimentatie, medicamente, elimina metale grele!!) si printre altele face si pofta de mancare!
http://www.terapeut.ro/commerce/liv-52-sirop-p-499.html

Incercati sa-i hraniti cat mai natural ( fara multa ciocolata care ia apetitul....si sucuri chimice si alte cele....) , si mai cititi si ce a scris Cami la capitolul asta.......( adica Nu cedati!...)
Sus In jos
ada

Data de inscriere : 04/05/2011
Localizare : giurgiu

MesajSubiect: Re: Mancarea este o problema?   Joi 23 Iun 2011 - 2:19

La noi nu mancarea este o problema...ci faptul ca-i place la nebunie sucul . A facut o obsesie din asta pot spune si nu mai vreau sa-i dau deloc, dar prefera sa moara de sete decat sa bea pa. Cand avea 1 an si ceva lafel bea mai mult suc decat apa si asor asor l-am dezvatat , ai puneam apa si un pic de suc doar sai dea culoare si uite asa lam dezvatat de suc de tot. Pai acum a revenit la vechiul obicei si ma cert mereu cu ceilalti din casa pe tema asta ca eu fac cam asa iar ceilalti ceva de genu..nu am cu cine sa ma cert daca ai dau apa bea dar apoi merge asi cauta sticla si se duce cu ea la taicasu sa-i desfaca sa bea... nu stiu cum so mai iau fiindca dupa cum vedeti problema nu ar fi numai david ci si membrii familiei care sunt mai autisti ca david dar nu nu mai stiu ce sa fac...
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Mancarea este o problema?   

Sus In jos

Mancarea este o problema?
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Jurnalul copilului meu. :: Intrebari necesare pentru copil.-
Mergi direct la: